Původním záměrem vybudování vodní nádrže Bagr bylo vytvoření polopřírodního koupaliště, které by sloužilo k rekreačním účelům obyvatel města. Realizace tohoto na první pohled velice atraktivního projektu začala brzy narážet na překážky, a to jak po stránce technické, tak po stránce ekonomické. A tak byla vodní nádrž Bagr nakonec ponechána osudu nedokončeného městského koupaliště.
Již od chvíle svého zhotovení se nádrž potýkala s problémem nedostatečného zavodnění. Za jednu z příčin této nesnáze je považováno přílišné vyvýšení břehů nad úroveň hladiny podzemní vody, což přispívá k nekontrolovanému úniku vody z nádrže. Přestože je velká část plochy vodní nádrže vybetonována (zhruba ze 3/4), nachází se zde místa, která nejsou izolovaná fólií ani betonem. Právě v nich dochází k prosakování vody, která se postupně dostává do odtokových kanálů v blízkém okolí. Špatně izolované jsou především stěny a dno východní části nádrže. K problému dříve přispíval také nedostatečný přítok, který město řešilo v roce 2002 revitalizací Zlaté stoky a vybudováním návazného zatrubněného kanálu přivádějícího vodu přímo do nádrže. Jiná nápravná opatření nebyla zatím realizována. Pokud bychom zvážili opravy vysokých břehů a nedostatečně izolovaného dna a stěn, jednalo by se pravděpodobně o ekonomicky náročné řešení, přesto s nejistým výsledkem.
V současnosti se musí vodní nádrž Bagr vypořádat především s nárůstem vodního květu. Vodní květ je jev charakteristický přemnožením řas a sinic, které v nádrži vytvářejí zelenou a někdy i zapáchající vodu. Více informací k řešení potíží s nárosty řas a sinic přinesly výsledky z podrobného monitoringu, který v roce 2023 provedlo město České Budějovice ve spolupráci s Povodím Vltavy, s. p., Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Biologickým centrem AV ČR, v.v.i. V rámci výzkumu bylo zjištěno, že hlavním důvodem nárůstu vodního květu je relativně vysoká koncentrace živin, především fosforu, a nedostatek hrubého zooplanktonu, který je pro regulaci řas a sinic nepostradatelný. Zatímco živiny se do nádrže dostávají přítokem ze Zlaté stoky, zooplankton je redukován vysokou rybí obsádkou s nevhodným složením.
Na základě informací získaných o kvalitě vody a stavu ryb v nádrži bylo v roce 2023 rozhodnuto zahájit postupné vypouštění nádrže (započalo 18.3. 2024) a bylo přistoupeno k jejímu kompletnímu vylovení. Realizace těchto opatření společně s dalšími zamýšlenými kroky (např. osázení nádrže vodními rostlinami, které by snížily množství živin ve vodě) povede k celkovému zlepšení kvality vody v nádrži. Podrobnější informace o kvalitě vody ve vodní nádrži Bagru a o možnostech jejího zlepšení naleznete v kapitole Kvalita vody.
Vypouštění vodní nádrže Bagr – březen 2024
Zdroj: fytoplankton.cz